AKROPOLIS MUSEUM, ATHENS

Müzeleri gezmeyi hep sevmişimdir. Nerede olursam olayım o ülkenin tarihini ve sanatını müzelerden öğrenmek ve görmek benim için her zaman okumaktan daha etkili olmuştur. Bu kadar beni etkileyen müzeler arasında en büyük süpriz ise benim için Akropolis Müzesi oldu ! Beklide hiç bir beklentiyle ve donanımla gitmemiş olmamdan sebep çok ama çok etkilendim. Tabi müthiş tasarlanmış modern mimarisi ve aynı zamanda konumlandırılması,yapımı için  harcanılmış olan servet ki bu işin içinde olan bir mimar olarak bakınca bunu anlıyabiliyorum. Ve sahip çıktıkları tarihleri. İşte bütün bunlar birleşince içimde müthiş bir kıskançlık belirdi. Biz daha iyisini yapabilirken daha zengin kültürümüz varken neden yapamıyoruz? Yada yapmıyoruz, ama yapmalıyız…. Artık daha vizyon sahibi kişileri başta görmek istiyorum…..

Müze, meshur mimar Bernard Tschumi tarafından tasarlanmış ve Yunanlı Mimar Michael Pothiadis’le ortak çalışmalarıyla yapılmış.  2009 yılında açılmış ve içinde 4000 e yakın sanat eseri sergilenmekte. Müzenin alanı 14,000 metrekare. Tabi bu müze yapılırken ilk başta herkes tarafından kabul edilmemiş ve bir çok tartışmalar yaşanmış. Tarihi bir bölgeye yapılmış olan bu modern yapı pek sevilmemiş. Ama birşeyi doğru ve gerçekten güzel yaparsanız modern veya klasik olması pek bir önem taşımaz, zamansız ve kusursuz olması önem taşır. Müzenin en etkileyici kısmı tarihin üzerine inşa edilmiş olması, müzeye girdiğinizde eski eserleri ve eski şehrin üzerinde yürüyorsunuz. Belli yerlerde Müzenin zeminleri de ayrıca camdan biraz sinir bozucu olsada çok etkileyici. Yunanlıları gönülden tebrik ediyorum!

 

I have always loved museums. Where ever I go I prefer learning the culture and the art of that country through museums. My biggest surprise was Acropolis Museum. I wasn’t expecting such an amazing Architectural beauty/Museum. It was perfectly build, very cleverly designed, and cleverly located and also fortunes were spent over it. I can tell this because I am an Interior designer too. I was also so affected by how they were protective and honored about their history not by words but by actions. All those thoughts made me very jealous , thinking why we cant do better, or we don’t ? But we should….  From now on I want to see leaders with visions ….

Museum is designed by famous architect Bernard Tschumi  in  collaboration with Greek Architect  Michael Pothiadis. Museum is opened in 2009 and has over 4000 art pieces are  exhibited over an area of 14,000 square metres. Of course they were arguments about the building’s very modern facade, not everyone liked and approved. But if you really do something right and flawless it doesn’t matter if its modern or classic. what matters is if its beautiful and timeless. One other great thing about the museum is, its build on the historic town. While you walk in the museum the floor is made by glass and you see the old town. Walking over glass is a bit intimidating but impressive. Congratulations to the Greeks !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *