BONIFACIO, KÜÇÜK YER ÇOK LAF

Bonifacio şehrini Korsikadan bağimsiz olarak ele almak istedim. Korsikada görmediğim bir çok şehir olmasina rağmen sanki hiçbirinin Bonifacio’nun yerini tutmayacağini düsünüyorum. İlk karşilaşma anım Figari’den arabayla Bonifacio’ya giderkendi, aman Tanrim! bir an neye uğradığımı şasırdım, karşılastığım manzara karşısında tek yapabildiğim, aaaa bak bak bak Waoouuw demek oldu. Şöföründe o sirada bize kulak misafiri olduğunu ve içinden hafif çok bilmiş, ayni zamanda gururlu bir gülüş attiğnğ görür gibi oldum. İçinden diyordu elbet, hep aynı hikaye, hepsi aynı yerde aynı tepkiyi veriyorlar… Turistler işte… Korsika Akdeniz’in en dağlık bölgelerinden birtanesi, biraz bizim Antalya gibi ama daha farklı bir bitki ve kaya yapısı mevcut. Figari’den gelirken özelliklede Bonifacio’ya yaklaştiğimiz yerlerde dağlarin rüzgarlardan aşınarak aldığı şekiller bizi çok şasırtmıstı ki karşımızda eski antik bir kenti kayalar üzerinde gördük. O sehir sanki elinle koymussun gibi duruyordu, nasil öyle kalabilmiş nasıl öyle inşa edilmiş, işte tüm bunlara şaşmamak mümkün değildi.

Şehirdeki ilk gezimizde acaba nerden başlasak, ne yapsak derken( tabi insan büyük şehirlerde yaşamaya alişik olunca sanki işin içinden çikamiyacakmiş saniyor), turist ofisinde bizi yönlendirmesiyle bayaği bir turistik oldugu için önce bir burun kıvırdığımız tren görünümündeki tekerlekli yanlari açık tur aracına bindik. Gülerek eğlenerek birazda geyik yaparak başladığımız bu küçük yolculukta şehrin tepesine doğru çıkarken karşılastığım manzara karşısında duydugum hayranlık, içimde bir ürperti ve kalbimde korkunç bir heyecan ile karıştı durdu. Bir an mutluluktan gözlerimin dolduğunu hatırlıyorum, içimden aman Fulya sakın Levent görmesin, salak der valla derken, bu şehirde kimbilir kimdik ,neydik, ne hayatlar yaşadık Levent’le diye düsüncelere kapıldım.

Neyse bu kadar hayal yeter. Otobüsümüz şehrin tepesinde tam 10 dakkalık bir tur attıktan sora bizi eski şehrin kapısında bıraktı.Tam  bir antik hava aldiğimiz bu küçük şehir minik suvenir shoplarla ve mulles marinier yapan bir çok cafelerle çevrili. Geçimini turizimden kazanan Bonifacio tıka basa turist dolu. Dükkanlarda çok ucuz ama çok şık şeyler bulmak mümkün,valizlerimin çok dolu olmasından sebep aklım bir çok seyde kaldi.Siz siz olun benim gibi çok eşyayla yolculuk yapmayin…

Sehrin tepesinde yürüyerek yapılan turda bir noktaya geldiğinizde şehrin bittiğini kendi gözlerinizle görüyorsunuz, eski surlardan asağıya doğru baktığımda bacakarımın titrediğini, esasinda uçurumun ucunda olduğumuzu farkettik. Sonrada eski zamanlarda insanlarin buralardan asağiya atıldıklarini, o savaşları hayal ettim. Neyse neyse neyse biz artik yemeğe gecelim…..

 

Üst sehirdeki minik restorantlarda yemek yerine, marinadaki restorantlarin cok daha iyi olabilecegi düsüncesi ile bizi bırakan otobuslerle alt sehire indik. Yan yana dizilmis olan tüm restorantlardan hangisine girecegimize karar veremedigimiz için otele telefon acarak en iyisini sorduk, otelimizin de yönlendirmesiyle Caravelle Restorantta kendimizi bulduk. Yemek konusunda iki gurme başbaşa vererek bir beklentiye girmezken, yedigimiz yemek karşisinda hayretlere düstük, birakin Korsikayi nerdeyse guney Fransa’nin en iyi Akdeniz mutfaklarindan biri diyebilirim rahatlikla.

Marina demişken, Sardunya, Cannes, Nice,St tropez marinalarini gezmesi inanılmaz keyiflidir. Güzel yatlara bakmaktan hiç sıkılmamısımdır Allah biliyor ya…  Bonifacio’da da aynen öyle oldu, diğer marinalar kadar büyük olmasada çok başarılı Multi tekneleri gördüm. Her gün bir tane 70-80 metrelik mega yat marinaya giriyor ertesi gün çıkıyordu. Sonuçta ben de Multi olsam 80 metrelik yatımla Akdeniz turumun bir gününü kesinlikle bu şehre yöneltirdim.

Şehirde yapmaniz gereken bir başka tur da deniz turu, adanin çevresini denizden geziyorsunuz. Malesef bizim yaptiğimiz turda sadece geziliyordu, siz suya girebileceğiniz bir tur bulursaniz sakin kacirmayin, 10 metrede bile dibindeki balıklari net bir şekilde görebildiğiniz pırıl pırıl bir denizden bahsediyorum. Benim Maldivlerden sonra görmüs olduğum en güzel deniz…. Hepinize iyi yüzmeler, iyi tatiller…..


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *