IL GRILL RESTAURANT CERVO HOTEL, SARDINIA

Porto Cervo meydanında bir taraftan meydana  bakan diger taraftan da marinaya bakan manzarasıyla cıvıl cıvıl doluluğu ile gidilmeye değer yerlerden birtanesi. Cervo Hotel‘in bünyesindeki Il Grill restaurant denemeye değer bir yer. Akşamları olduğu gibi öğlenleri de servis vermekte. Bu seferki tatilimizde Il Grill’de hem öğlen hemde akşam yemeği yeme  şansimiz oldu,  her ikisini de tavsiye ederim. Tabiki akşamları daha hareketli oluyor bunuda belirtmem gerek.

Il Grill Restaurant is just located at the Porto Cervo square.When you are at the restaurant, at one side you get to see the marina and the other side you get to see the Poro Cervo square. Il Grill is the main restaurant of Cervo Hotel.  It is a must try place if you ask me.This restaurant also serves for lunch to, but I think it has better ambiance at nights.

Yemekler gerçekten çok lezzetli, gerçi Porto Cervo’da kötü birşey yemeniz pek mümkün değil. Balıklara biraz ara vermek istedik bu akşamda biraz kırmızı et yiyelim dedik, iyikide demişiz. Belkide bugüne kadar yemiş olduğum en iyi carpaccio’yu yedim. Et muazzam lezzetli ve bayağı doyurucu idi, hafif takılmak isteyenler ana yemek olarak yiyebilirler. Ben hafif takılmak istemediğim için başlangıç olarak aldim.

The food is really delicious in this place, than again I beleive you hardly eat any bad food in Porto Cervo. We decided to ta take a breake on sefood for a night, and decided to eat red meat. we started with carpacci, this was one of the best I’ve  had since. The meat was so tasty and so filling for a starter.If you want to eat light you can have this plate for a main course, I just wantd to eat as much as I could since I am on holidays…

Daha sonra pesto soslu linguini paylaştık. Tek bir kelime Mamma mia!

Afterwards we shareda linguini with pesto sauce, just one word Mamma mia!

Ana yemek olarak ben dana pirzola soyledim. Çok özlemişim güzel bir eti… Gayet kıvamında pişmişti, dana pirzola seviyorsaniz bayılırsınız.

For the main course I ordered veal chops. Just remembered how much I missed a delicious meat. It was cooked very well, so moist and tasty, if you like veal chops dont miss it.

Levent ise bonfile yemeği tercih etti. Bonfilenin üzerindeki o şey küçük bir parça kaz ciğeri. Et lezzetliydi ama benimki daha güzeldi, birçok yerde bu lezzeti yiyebilirsiniz.

Levent decided to have beef tenderloin with fois gras on top. It was also very tastybut mine was much better no doubt.

Tatlı olarak sufle yedik. Vanilyalı ve vanilya soslu sufle yanında dağ meyveleri. Ben vanilyalı sufleyi galiba çikulatalıdan daha çok seviyorum….

For the dessert we shared a vanilla soufle with vanilla sauce on the side it had fresh berries.I think I like vanilla soufle more than chocolate one…

 

 

Bon appetit…..

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *