IL GRILL, SARDINIA

Eveet sonunda yaz geldi esasinda çoktan gelmişti fakat ben sonunda hayalini kurduğum tatile çıkabildim. Herkesin tatil anlayişı nedir bilmem ama benim için güzel tatil demek, güzel yemek ve huzur demektir. Size bol lezzet dolu Sardunya postlarimla başbaşa bırakıyorum. Sardunya bildiğiniz gibi İtalya’nın batısında, Korsika’nın güneyinde kalan belkide Akdenizin en güzel koylarına sahip olan İtalyanların meshur adası. Her ne kadar burası bir ada olsada İtalyanların dediğine göre Sardunya küçük baş hayvancılıkta balıkçılıkta olduğundan daha başarılı. Tabi benim fikrimi soracak olursaniz burada herşey on numara. Bu seferki Sardunya maceramızda Cervo Hotel‘de kalmayı tercih ettik. Cervo otele ait Porto Cervo meydanında bulunan Grill Restaurant lokasyon olarak olabilecek en iyi yerde, yemeğinizi keyifle yerken etrafı seyretmeniz de mümkün.

Well finally the summer came, and I get the go to my dream vacation. I dont know what everybody understand from holidays but if you ask me , holiday means good food and serenity. I am leaving you with my delicious Sardinia posts. As you all know Sardinia is located in the west of Italy and the south of Corsica. If you ask me Sardinia has the most beautiful coasts in the whole Meditarenian. However this is an island, most Italians say that Sardinians are better in small livestock than fishing. But I have to admit the seafood I had here was fabulous. This year we decided to stay in Cervo Hotel. The Grill restaurant is located just in the heart of Porto Cervo Square, it also belongs to Cervo Hotel. In this lovely restaurant you can enjoy the square and the view while eating your food.

 

 

Öğlen yemeğimize taze yeşil salata ile başladık.

We started our lunch with a fresh green salad.

Levent daha sonra ızgara günün balığını tercih etti.

Levent decided to have the grilled fish of the day.

Bende her zamanki gibi seçimimi spagetti vongole den yana yaptim. Bu vongoleyi o kadar çok göreceksiniz ki dilerim sıkılmazsınız :) Ama şunu da söylemeden edemiyeceğim, yediklerimin arasındaki en güzeliydi diyebilirim. Kesinlikle tavsiye edilir !

Where I always crave for a great vongole. You will get to see this plate so muc, at the end I hope you dont get bored :) I have to admit this one was one of the best. Highly recomended!

Levent tatlı olarak çikulatalı musu tercih etti.

Levent decided to have chocolate musse for the dessert.

Bense limonlu ve çarkıfelek meyvalı sorbe yi tercih ettim, tabi görülldüğü üzere hepsini bitiremedim.

I decided to have lemon and passion fruit sorbet, as you can see it was very hard to finish!

Bon apettit !


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *