PASCUCCI AL PORTICCIOLO, ROME

Eğer yolunuz Roma’ya düşerse ve Roma havaalanında uzun bir aktarma bekliyorsanız, vaktinizi havaalanında geçirmektense arabayla 15 dakika uzaklıktaki Pascucci al Porticciolo’da muhteşem bir yemek yemenizi  tavsiye ederim. Bu minik restorant bizim beklentilerimizin çok ama çok üzerinde çıktı. Deniz mahsülleri üzerine gurme bir yaklaşımla bence michelin yıldızını hakkeden bu restaurant, hem serviste, hem sıcak kanlılıkta, hemde yaratıcılıkta bizi bayağı bir hayrete düşürdü. Mekan her ne kadar çok dolu olmasada gelenlerin bilinçli geldiği belliydi. Mekanın gece daha kalabalık olabileceğini düşünüyorum.

If you ever go to Rome and get to wait at the airport more than couple of hours, why wait there, I suggest you to go to Pascucci al Porticciolo which is 15 minutes by car. So you can have a feast of your own on seafood. This small restaurant was so much higher than our expectations. They had great service, warm hospitality, and great creativity. I was very much impressed and believe that they do deserve the michelin star. The restaurant was not that full for lunch but they were very much aware where they were coming to. I think this place gets more crowded at nights.

İkram olarak bize kalamar tava geldi.

They offered fried calamari before our starters.

 

Başlangıç olarak restorantın meşhur tabağı olan  çiğ balık tabağını  söyledik. Üç farklı tabaktan oluşan değişik balık çeşitleri geldi. Farklı aromalarla hepsi birbirinden lezzetliydi.

As a starter we decided to share the signature dish of the restaurant, which is the  selection of raw fish. Three different plate came, each of them were very delicious

 

 

 

Ana yemek olarak vongole söyledim yine! Bu seferki kabaklı, yeşil soğanlı ve balık yumurtalı bir versiyonu idi. Gayet lezzetli idi.

As main couse I had vongole again. This time it had green onions, zucchini and boterga.It was as I wanted.

Levent ana yemek olarak günün balığını yedi. Yaninda taze ev yapımı mayonez vardı. Balık gayet iyi pişmiş, yumuşak löp etli ve aromalı idi.

Levent had as a main course the fish of the day.On the side it had homemade fresh mayonnaise. The fish was cooked very well, it was soft, tender and aromatic.

Bize tatlıdan önce yine küçük bir ikram yaptılkar. Taze çileklerin üzerinde krema ve çikulata parçacıkları vardı. Bütün olay kremada bence.

Before the dessert they offered us a small tastings of strawberries and cream. It also had some chocolate pieces on top. I think the trick is all about the cream…

Tatlı olarak tiramisu paylaştık. Ben tiramisuyu pek sevmem, o kadar tatlının arasında sonuncu sırada gelir benim için. Her zaman Levent seviyor diye söyleriz bende bir çatal ile bitiririm tatlı olayımı. Ama bu seferki öyle olmadı. Belkide yediğim en güzel tiramisu diyebilirim. Çok taze yapılmıştı bir kere içindeki kedi dilimleri daha çok taze ve çıtır çıtırdı. Bu versiyonunu çok beğendim.

As a dessert we shared tiramisu. I dont usually like tiramisu that much, it is one of my least favorites. We usually order it but I get to try just one spoon and finish my dessert, but this time it was different! This was one of the best tiramisu I’ve ever had. It was freshly made, and the biscuits inside was very crunchy. I really liked this version of it.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *