GİZLİ KALMIŞ GÜZELLİK, KORSİKA

Klasikleşmiş seyahatler vardır, Paris, Londra, New York, Güney Fransa, Milano,Roma gibi. Evet hepsi de birbirinden güzel şehirler kabul ediyorum. Tabi bu şehirlerin hepimiz tarafından tercih edilme sebeplerinden başlıcası ise ulaşım diyebilirim. Günümüzün zorlu ve yorucu iş temposunda kim seyahat ederken yorulmak ister ki? Zamanın bu kadar da kıymetli olduğu bir dünyada hemde. Bazen eski zamanları çok özlüyorum, ve o dönemlerde yaşamayı hayal ediyorum, daha telaşsız, ağır işleyen bir zaman diliminde var olmayı diliyorum, sonra hayatın bu hızınında getirdiği artıları düşündüğüm zaman ortada bir yerde buluşmak geliyor aklıma. Neden tüm bunları yazdım dıyecek olursanız yapmış olduğum Korsika seyati bu kelimelerin akmasına sebep oluyor. Nice havaalanından Korsika adasındaki Figari Havaalanına indikten sonra arabayla Bonifacio’ya ulaşmamız gerekti. Otelimizin bulunduğu Cavallo adasınada Bonifacio’dan bota binerek 15 dk lık bir yolculuk yaptık. Evet, anlatılınca daha da uzun ve sıkıcı gelen bu yolculuk yapıldığında daha keyifli oluyor. Biraz söylendik ama sonucuna kesinlikle deydi diyebilirim.

Hotel & Spa des Pecheurs

UNESCO tarafından korumaya alınmış olan bu minik adada bulunan bu otel inanılmaz bir tabiyata sahip. Eğlence ve hareketi sevenler için çok tavsiye etmiyorum çünkü adada özel villalardan ve bu otelden başka hiçbirşey yok, otel bir tane restoranta sahip, bu yüzden sıkılma olasılığınız olabilir. Ama eğer ben deniz aşığıyım, telefonumu kapatıcam 3-4  gün kafamı dinleyeceğim derseniz o zaman mutlaka gidin derim. Adada sadece elektrikli golf arabaları mevcut, otelden bisiklet veya golf arabası kiralayabiliyorsunuz. Ne zamanki bir golf arabasıyla  adanın etrafında dolandık işte o zaman adanın eşsiz güzelliğini anladık. Adanın etrafında bir sürü akdeniz mimarisinde yapılmış villalar mevcut ve bazılarının bahçeleri direkt plaja açılmakta. Avrupai klass bir zenginliğe sahit oluyorsunuz, deniz maldiv gibi, kum bembeyaz, etraf büyük granit kayalarla dolu arada kalmış hiç alışılmamış bir güzellik. Şunuda söylemeden geçemiyeceğim deniz geçekten soğuk, insanı şööylee bir kendine getiriyor! Mevsime çok dikkat edin çünkü sezon kısa ve rüzgarlı bir yer.

Plajlar ve deniz resimlerdeki gibi, hatta çıplak gözle daha bile güzel diyebilirim. Tabii tatil bir tek deniz güneşle bitseydi ne güzel olurdu şimdide yemek zamanı… Benim en sevdiğim konu….

Karides Salatası,Boterga( balık yumurtası)dilimleri ile…

 

Korsika mutfağı hakkında küçük bir bilgi vermek gerekirse, Güney italya yemekleri ile fransız yemeklerinin karışımı bir mutfağa sahipler. Daha farklı soslar ve değişik lezzetler tatmanız mümkün.

Üzeri badem soslu dana dilimleri

 

En favorilerimden midyeli linguini

 

 

Mantarlı gniocchi

Deniz Mahsüllü Linguini

Vee Bon appetit……

 

 

 


5 Responses to GİZLİ KALMIŞ GÜZELLİK, KORSİKA

 1. Merhaba,
  Biz de geçtiğimiz yazlarda Sardinya ve Mayorka Adalarına gittik, bu yaz da Korsika’yı düşünüyoruz. Tek tereddütüm deniz suyu soğuk demişsiniz, o oldu. Siz hangi ayda gittiniz acaba? Ben mesela Bodrum denizine veya Bozcaada, Kaş gibi denizlere girince çok üşürüm, Çeşme Ilıca veya Antalya denizinin sıcaklığını severim. Korsika denizini bizim denizlerle kıyaslamanız mümkün mü acaba? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler…

  • Merhabalar Dilek hanim,
   Biz Temmuz başı gittik, Korsika’da mistral rüzgarları olduğundan yazın bayağı rüzgarlı olabiliyor. Açıkçası çeşme denizi gibi su serin ama esas sorun sudan çıkınca esen rüzgar, pek fazla ısınamadığınız için su daha da serin geliyor. Eğer öğrenebilirseniz rüzgarların olmadığı bir zamanı seçin derim hava durumlarından kontrol edin. Belki Temmuz sonu daha iyi olabilir.Onun dışında Akdeniz’in en güzel en temiz denizlerinden. Maldivler gibi desem yalan olmaz…Bonifacio çok güzel bir şehir…

   • Çok teşekkürler Fulya hanım bilgilendirmeniz için. Ağustos başı için düşünüyoruz, umarım o dediğiniz mistrale denk gelmeyiz. Çok üşüsem bile o Maldivler gibi denize illa ki girerim artık :)))

    Nice paylaşımlarda görüşmek üzere hoşçakalın…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *