REFUGE DE PORCHEREY, MEGEVE

Megeve’de kayak yaparken güzel yerlerde durup lezzetli yemek yemek bayağı keyifli oluyor. Tabi turist olarak gittiğinizde sadece belli yerleri kendiniz keşfedebilirken bazı yerleri de size bilen bir kişinin göstermesi gerekebiliyor. Refuge de Porcherey‘ de işte bizim için öyle oldu. 1717 metre yükseklikte dağın tepesinde bizim tesadüfen bu yeri bulmamız nerdeyse imkansızdı. Aynı zamanda esas amacı bir sığınak olan bu minik kulübede çıkan yemeklerin lezzetini size anlatamam. Tadı hala damağımda desem gerçekten yerinde biir tabir olur. Sahibinin elinden keyfi ne isterse o gün şeklinde çıkan yemekler bunlar. Menü yok, günün yemeği var. Benim de en sevdiğim tarz yemeklerdir, ev yemekleri. Kişinin kendi ustalığı elinin lezzeti işte o zaman tadına doyum olmaz. Bu sırada şunu da hatırlatmakta yarar var, bu mekanda toplasanız 30 kişi maksimum yemek yiyebiliyor. Fazlasıyla salaş ve kendi halinde bir mekan bunu hatırlatmakta yarar var.

While skiing in Megeve one of the great things you could do is eat in delicious places. As a tourist you are limited to certain places, you usually need guidance by someone who knows the area. For us this was exactly the case. Our Ski teacher was the one who pointed out Refuge de Porcherey to us. on 1717 meters altitude it was impossible for us to find this place by our selves. The real purpose of this place is sheltering the ones who needs it in the mountains but at the same time it serves as a delicious small restaurant. The concept of this place is ”eat what is served today!” So there is no menu, just daily basic tasty food. In order for you to understand more about this lovely place, it serves maximum of 30-35  people, and has a very shaggy look.

 

Bütün sebzeler kendi bahçelerinde yetiştiriliyor tamamiyle organik anlayacağınız. Ve yemiş olduğum en taze salatalardan biriydi. Sosunda haşhaş ve susam tohumları bulunmakta bu kadar lezzet verebileceğini hiç tahmin etmemiştim süper bir salataydı.

They grow all of their veggies in their own garden, so it is totally organic. I could easily this salad was one of the freshest one I’ve ever had. The sauce had poppy seeds and sesame seeds in it, never taught it would make such difference.

Görüldüğü gibi saatlerce pişmiş dana eti.

As you can see, veal that was cooked for hours…

Sebzeli tart.

Vegetable tart.

 

Tart tatin, nam-ı diğer elmali tart.

Tart tatin.

Buda mekandan küçük bir kare size birazcık fikir versin diye….

A small shot from the restaurant just to give you an idea…

 

Bu da mekanın dıştan görünüşü görüldüğü gibi ufacık bir yer, ama mutlaka gidilmeye değer.

This is how it looks from outside, as you can see very small cute place waiting to be discovered.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *