BARMASA, LAS VEGAS

Las Vegas’a gitmiş olan herkes Las Vegas’ın bitmek bilmeyen enerjisini bilir. Her gidişinizde daha yeni mekanlar daha başarılı dekorasyonlar ve daha farklı tatlar görmeniz mümkündür. Bizim de Vegas maceramız heyecan ve eğlence dolu ve bol hareketli geçti. Yemeklere değinecek olursak lezzetli, ambianslı fakat daha Amerikanlaşmış tatları bulabiliyorsunuz. İşte bu esnada Barmasa tam bir adım öne çıkıyor. Çok modern bir yapı olan Aria Hotel‘in içine açılmış olan bu modern restorant,Modern Japon mutfağı üzerine birçok farklı lezzeti bir arada sunuyor. Mekanın modern mimarinin içindeki konumu dekorasyonun sadeliği dikkatimi ilk çekenlerden.

Everybody whos been to Vegas knows its on going energy very well. It is always possible to find a newer and better restaurants, hotels and a good decoration in Vegas. Our Vegas Trip was full of fun and excitement. If I need to comment on  the restaurants, perfect decorations and more Americanised tastes. Few restaurants stand out, and Barmasa is one of them. Barmasa is located in Aria Hotel which I think a must see for all the architects and designers. This modern Japanese restaurant presents many different tastes together. My first impression of the space was the clean cut architecture of the restaurant.

Farklı ve keskin tatlardan oluşan sashimileri çok güzeldi. Yelowtail sashimi jalapeno biberleri ve kıtır kızartmalarla geldi, sade bir çığ balık dışında farklılık yarattıklarını düşünüyorum, çok lezzetlı buldum.

The sashimies had different and strong tastes, which we liked a lot. The yellowtail sashimi was with jalapeno peppers and and fried tempura pieces.Instead of having a plain yellowtail sashimi I think it was creative and delicious.

 

Tuna sashimi yi de sade söylemektense daha farklı bir lezzet olan bayırturbu püresine sarılı olan versiyonunu tercih ettim, wasabi kadar yakıcı bir güce sahip olmasa da tam kararında bir lezzet vardı. Genel olarak sashimileri çok beğendik.

Insted of ordering plain Tuna sashimi we wanted to taste the one with horse radish. So its basicly tuna rolls with horse radish. It wasnt as spicey as wasabi, it had a quite mild taste. We really liked them.

 

Değişik bir sıcak denemek istediğimiz için, kaz ciğerli pekin ördeği ruloları soyledik. Pekin ördeği çok sevmemden dolayı daha farklı versiyonlarını da yemişliğim var bu yüzden ev favorilerimden biri olduğunu söyleyemiyeceğim. İleriki postlarda daha güzel pekin ördekleri göreceksiniz…

We wanted to try a different hot dish so we ordered pekin Duck with seared fois gras. I love pekin Duck and tried many different versions of it, thats why this wasnt one of my favorites. You will also see a really good duck dishes in my feature posts…

Sushiler klasik her yerde yiyebildiğiniz türden, balıklar gayet taze ve lezzetli idi, bunun dışında Amerika’da birçok yerde çok güzel sushi yiyebiliyorsunuz.

Sushis were as good as many good Japanese restaurants in States. Nothing very special but very fresh.

Tatlı olarak Creme Brule’yi  tercih ettik…

For the dessert we decided to go on Creme Brule….

Bon Apettit….

 


2 Responses to BARMASA, LAS VEGAS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *