POSITANO

İtalyan Rivierasının en tatlı, en romantik, aynı zamanda da en dik sokaklarına sahip bir şehri de kuşkusuz Positano olsa gerek. Tamamiyle bir kartpostalı andıran görüntüsüyle Positano beni çok etkiledi. İlk bakışta Amalfi ve Positano birbirlerine her ne kadar çok benzeselerde Positano çok daha bakımlı ve güzel binalara sahip. Geminin yanaşmasıyla ilk dikkati çeken kumsal plajı, ve bu plaj üzerindeki restorantları, pareo ve mayolar satan butikler oluyor. Positano da hayat daha aktif daha neşeli bir enerji saçıyor.Valizlerimizi sahilde otelin servisine verdikten sonra, turist dolu sokaklardan kaldığımız otel olan Le Sirenuse‘e çıkmamız tam 20 dakikamızı aldı. Normalde yürüyüşü çok seven ben, kalabalıkların arasından, yokuş yukarı ve mevsim sıçaklığnı da katarsak otele geldiğimizde bitik bir vaziyetteydik. İşte o an bu şehri yaşlılara tavsiye edemiyeceğimi düşündüm. Taksiyle de bu yolu yapma şansiniz var, tabi yol çok uzuyor ama siz yorulacagınızı düşünüyorsanız taksiyi tercih edin.

Tüm bu zahmete katlanıp da otele geldiğinizde bambaşka bir dünyanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Şehre yukarıdan bakmak, bu manzaraya şahit olmak gerçekten yaşanması gereken bir deneyim. Bu sırada birazda otelden bahsetmek te gerekirse dekorasyonuna bayıldım. Antika parçalarla yaratılmış olan otel dekorasyonunda elinizi neye atsanız yaşanmışlığı hissetmeniz mümkün. Küçük bölümlerden oluşan otelin lobileri ve cafeleri hep farklı dekore edilmiş. Kendinizi adeta şık bir evde hissediyorsunuz. Otelin bir çok farklı terası bulunmakta her teras da farklı dekore edilmiş.Benim en beğendiğim teras ta şampanya ve istiridye barının bulunduğu teras oldu.

Hotel Le Sirenuse adını, karşısında bulunan adadan almakta .Bu üç kaya parçasından oluşan adacıklara uzaktan bakıldığında denize yatmış bir deniz kızına benzetildiği için eskiden balıkçılar tarafından sirenuse adı verilmiş. Adaya dikkatli baktığınızda küçük parça başı sonra gövdesi ve sonrada baçakları olarak benzetmeyi anlayabilirsiniz. Su anda adada özel bir villa bulunmakta ve burası özel günler davetler için kiralanmakta. Biz oradayken villada çok büyük bir parti verildi, ve inanılmaz güzel bir havayi fişek gösterisine sahit olduk.  Bir rivayete görede George Clooney ve Oprah da o partiye davetliymiş.. Sadece bir rivayet.

Otelin terasında hafif birşeyler atıştırdıktan sonra otelin teknesiyle karşıdaki adaya geziye katıldık.

İtalyan Rivierasının en temiz ve güzel denizi diyebilirim. Sudan çıkmak istemedik.

Bunlarda ne mi? Bu güzel denizin yıldızları, kaptanımızın denize atlayıp tutmasıya bizde kendileriyle tanışmış olduk. Sadece bu bölgede yaşayan kırmızı deniz yıldızları göz alıcı canlılıkta. Tabi bu resmi çektikten sonra hepsini denize geri attık.

Keyifli bot gezimizden sonra kendimizi Positano sokaklarına attık. Dükkanlar çok renkli ve çok ta zevkliydi. Birçok güzek ev eşyaları satan yer keşfettim. Bahçe yapacaklar ve yazlık ev yapacaklar mutlaka bir bakın derim.

Bu mumluklara bayıldım….

Şirinlik abidesi bir başka dükkan….

ciao ciao…

 


One Response to POSITANO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *