CAPRI,LUCULLO TERRACE

Capri’deki ikinci günümüzde yine Anacapri’de bulunan Ceasar Agustus‘a gidip öğlen yemeğini orada yemeye karar verdik. Sadece yürüyerek 10 dakika süren yolun sonunda daha küçük, klasik Akdeniz mimarisinde yapılmış olan bir otele geldik. Anacapri’nin tepesinde uçurumun tam dibinde, denizden 100 metre yukarıda bulunan bu otel tam bir kartal yuvasını anımsatmakta. Capri’ye geldiğinizi bu otele ayak bastığınız anda anlıyorsunuz, manzara gerçektem muhteşem birazda ürkütücü. Bizde hem cevreyi keşfetmek, hemde bu manzara eşliğinde yemek yemek için bu oteli seçtik. Çok büyük bir de havuzu var, ben pek havuz meraklısı olmadığım için bana birşey ifade etmedi ama yinede bir çok turist havuz başında gayet keyifli duruyordu…

Havuz başında bulunan restoran tamamen bir aile restorantını anımsatmakta, Maksimum 60 kişilik olan bu restoranta tamamen natürel ürünler kullanılmakta.Sebzeler kendi bahçelerinde yetiştirilmekte,tradisyonel İtalyan mutfağı yemekler vermekteler.Sıcak kanlı garsonların olduğu, sempatik bir mekan birtek yazın güzel gününde açık havada yemeği tercih ederdim ama yinede güzeldi.

Başlangıç olarak üç farklı şekilde yapılmış olan patlıcan tabağı aldım. Fırınlanmış olan ekmekleriniçinde ki patlıcan ve mozzerella peyniri hem çok basit hemde çok lezzetliydi.

Ana yemek olarakta günün balığını seçtim… Yemekler hadi çok güzelde tabaklar yemeklerden de güzel…

Capri’ye gelip te adanın etrafını botla gezmemek olmaz…

Capri’de gece küçük bir İtalyan restorantı olan Aurora’ya gittik. Ara sokaklardan birinde bulunan bu şirin restorant mini minnacık, cıvıl cıvıl ve bir o kadar da lezzetli yemeklere sahip.

Başlangıç olarak patlıcanlı domates ve fesleğeli pizza paylaştık. Aman tanrım Napolitan Pizza gibisi yok, Hala tadı damağımda keşke daha çok yiyebilseydim… Nasıl aklımda kaldı anlatamam…

Güzel İtalyan yemeklerine eşlik edecek en güzel şey güzel bir Toskana şarabı olsa gerek. Çok güzel bir şaraptı tavsiye ederim.

3 Course yemek yedik, Pizzadan sonra taze sote mantarlardan yapılmış bir parmesanlı roka salatası yedim.

Ana yemek benim herzamanki favorim olan linguini vongole. Bu seferki extradan kabaklı bir versiyonu…

Levent’in Lobster Linguinisi… Gerçekten çok başarılıydı.

Çilekli tart…  Ve,  Bon appetit….


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *