BABBO RESTAURANT, LONDON

Londra için mükemmel bir zaman. Biraz yağmurlu olsa da güzel havayı yakaladığınızda tadına doyum olmaz. Alışveriş, restoranlar, barlar, müzeler, güzel binalar ve cıvıl cıvıl insanlar…  Canınız ne yemek isterse en iyisini bulabileceğiniz bu muhteşem şehirde bizim canımız bu sefer İtalyan çekti.  Babbo ,  güzel İtalyan mutfağını bize en sıcakkanlılıkla sunan tatlı mı tatlı bir mekan. Ben buraya öğlen gittim, ama akşam gitmenizi tavsiye ederim. Daha hareketli ve ambianslı olacağı kesin. Yemekler çok lezzetli, servis sıcakkanlı. İtalyan restoranında daha ne isteriz ki?

It is perfect timing for London. Usually it’s almost always rainy but if you are lucky and catch a sunny weather London is the best spot for travelling. Shopping, restaurants, bars, museums, great architecture and happening people….  You can find the best of every kind of food as you like in London, but this time we wanted to eat İtalian. Babbo is the cutest warmest Italian restaurant with a great tasting plates. I’ve been there for the lunch but I recommend it for dinner. I am sure it will be more happening. Foods were delicious, waiters are friendly. What more do we want from an Italian restaurant?

20120625-023932.jpg

Başlangıç olarak Burrata peyniri ve domates aldım.

As a starter I had Burrata and tomato.

Continue reading


SUSHI BAR, HARRODS LONDON

Harrod’s Londra’da benim en sevdiğim yer. 1 hafta Londra’da kalsam da her öğlen orada yemek yiyerek geçirebilirim ! Bir gün tavuk, bir gün Çin, bir gün sushi, bir gün istiridye tüm tatil böyle gider… İşte bu kareler de oradaki Sushi Bar’dan. En iyi Japon restoranı ile yarışabilecek lezzette…

Harrod’s is my favorite place in London. Even if I stay one week there I could have all my lunches there without any hesitation. One day chicken, one day sushi, one day Chinese, one day oysters the list goes on and on… These pictures are from the Sushi Bar. It can even compete with the best Japanese Restaurant….

Continue reading


PALM TERRACE RESTAURANT, NEWPORT BEACH

Newport Beach’e yolunuz düştüyse Island Hotel‘de de kalıyor olmanız mümkün. Bölgenin en iyi iki otelinden biri olan bu otelde yemekler de bir harika. Fazla ambiyanslı olmasa da yolunuz düşerse deneyin derim. Taco ları bir ayrı güzel hala aklımda… Kısa bir öğlen atıştırmalığından kareler….

If you are ever in Newport Beach, you are probably staying in Island Hotel too. It is considered the one of the best hotels of the area. Foods were also delicious in this place, I suggest you to try tacos here it was one of the best… Here are the pictures from a quick snack…

Continue reading


BARTOLOTTA RESTAURANT, LAS VEGAS

Las vegas’ta, Wynn Hotel‘de bulunan Bartolotta Restaurant deniz mahsülleri üzerine ziyafet sunmakta. Tüm deniz mahsüllerinin buraya günlük taze geldiğini iddia etmekte olan Bartolotta 1012 Forbes’un 4 yıldızlı yemek ödülünü kazanmış. Vegas’ta iseniz  denemenizi tavsiye ederim, gerçekten lezzetli bir yemek yeme şansını yakalayacaksınız…

Bartolotta Restaurant in Wynn Hotel in Las Vegas, presents a feast in seafood. Bartolotta Restaurant  points out that, they bring fresh seafood daily to their restaurants. Also Bartolotta Restaurant became the Forbes 2012  four star award winner. If you are in Vegas I do recommend you to go and try it, you will really enjoy its food and ambiance.

Continue reading