DALE CHIHULY, LONDON

Londra tatilimizde yapmış olduğumuz en başarılı şeylerden biri de Halcylon Galleri‘de bulunan Chihuly sergisini gezmek oldu. Daha evvel hep müzelerde özellikle de MOMA New York’ta defalarca görmüş olduğum bu sanatçıyı kendi sergisinde yakalamak benim için tatilin hi point’i oldu.  Sergide fark ettiğim bir başka şey ise Chihuly’nin muhteşem cam eserlerinin yanı sıra, son zamanlarda yapmış olduğu abstract tablolarıydı. O zaman haydi sanat severler, evlerinin, ofislerinin boş duvarlarını renklendirmek isteyenler, yatırım yapmak isteyenler koşun bir Chihuly kapın. Hatta çömert davranın cam heykelleriyle mekanınızı süsleyin…

 

The hi point of my London trip was visiting Dale Chihuly‘s work in Halcylon Gallery. Before, I have seen his work many times in MOMA New York, and some other places but to see his work in his own exhibition was something else. The other thing I recognize in his exhibition was that his amazing abstract paintings. So all the art lovers around the world, all of you who wants color on their walls, and  all of you who wants to make an investment Lets just run and catch one Chihuly. And for those generous ones why not get the glass work

 

Continue reading


TSE YANG, GENEVE

Cenevre’nin eski klasikleşmiş Çin Lokantalarından biride şüphesiz Tse Yang ‘dır. Çocukluğumdan bu yana gittiğim bu restorant kaç jenerasyonu keyiften dört köşe etmiştir saymakla bitmez. Yine bir Cenevre ziyaretimizde kendimizi bu lezzetli mekana atmadan edemedik. Bazı yerler vardır dekorasyon ile öne çıkarlar, ve yine bazı yerler vardır ki lezzet ile öne çıkarlar. Tse Yang işte böyle bir yer, lezzetli çin yemekleri ile öne çıkan kendi halinde göl manzaralı klasikleşmis bir Çin Lokantası.

 

One of the famous Chinese Restaurants in Geneva without a doubt is Tse Yang. I have been eating in this place since I was a child. I could easyly say that this delicious place welcomed many jenerations. In our Geneva trip we decided to stop by in Tse Young and have a feast for our selves. There some restaurants where  the decoration stands out and some others the savour stands out. Tse young is one of them, a classic chinese restaurant where you get tho eat delicious food and at the same time get to enjoy the lake view.

Continue reading


THE CHEESECAKE FACTORY, NEW PORT BEACH

Amerika’ya gidip te Cheesecake Factory‘ye uğramamak var mı? Tabiki de yok. Her Amerika macerasında biraz şekeri fazla kaçırmak kabul edilebilinir bir suç olabileceğini düşünürsek, Cheesecake Factory’yi de listenize ekleyebilirsiniz. Yemeklerini pek sevmesemde tatlıları denemeye değer. Benim en favori cheese cake’im  taze çilekli olan. Ya sizinki?

 

Cheese Cake factory is a must go place once you are in the States. In all my travels to US, I indulge my self with desserts and such guilty food. And because of that I am happy to eat and not happy to gain pounds. But still Cheese cake factory is in my favorites list. All though I don’t like the food so much there, the desserts are worth to try. My favorite cheese cake is the one with fresh strawberries. How about yours???

Continue reading